Dlaczego RAS?


Systemy zwrotnego obiegu wody stosowane są w akwariach oraz do hodowli organizmów wodnych. Główną ich zaletą jest możliwość zmniejszenia zapotrzebowania na świeżą, czystą wodę, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego środowiska dla organizmów.


Po roku 2000 krewetka biała stała się podstawowym gatunkiem hodowlanym w Azji. Kupiona w sklepie najprawdopodobniej pochodzi z hodowli z tego właśnie kontynentu. Hodowle prowadzone w Azji szkodzą środowisku, gdyż z jednej strony .zniszczeniu ulegają ogromne obszary mangrowców, wśród których prowadzone są hodowle, z drugiej zaś młodociane krewetki używane w hodowli są nadmiernie odławiane ze środowiska. Z tego powodu coraz intensywniej rozwijana jest hodowla tego gatunku na lądzie w zbiornikach z systemem zwrotnego obiegu wody RAS.


Krewetki wolne od hormonów i antybiotyków

Krewetki w systemie zwrotnego obiegu wody są hodowane w środowisku wolnym od hormonów, antybiotyków, rtęci i niszczących środowisko metod zbiorów. Warunki hodowli nie są zależne od czynników zewnętrznych i nie mają wpływu na środowisko.

Zrównoważony wzrost

System zwrotnego obiegu wody oparty na pracy bakterii, utrzymuje tę samą wodę w zbiorniku, zmniejszając przy tym znacznie obciążenie lokalnych systemów wodnych. Co więcej, przeniesienie hodowli krewetek na ląd, chroni ocean i gatunki w nim żyjące.

Lokalny rynek i świeżość produktu

Krewetki hodowane w lądowych systemach zwrotnego obiegu wody przeznaczone są na lokalny rynek, sprzedawane są świeże, nie mrożone. Ich produkcja wspiera rozwój lokalnego biznesu jak również przyczynia się do konsumpcji wysokiej jakości produktów przez mieszkańców regionu.


Laboratoryjny Zestaw hodowlany RAS 500



System RAS 500 składa się z 3 oddzielnych zbiorników: zbiornika na wodę, modułu RAS (zawierającego: moduł elektryczny, moduł elektroniczny, filtry mechaniczne i biologiczne, odpieniacz białek, sterylizację UV i ozonem, pompy, napowietrzanie) i zbiornika hodowlanego. System został zaprojektowany w taki sposób, że parowanie wody jest ograniczone do minimum. Cały system jest wykonany z materiałów odpornych na korozję i wodę morską. Korzystne wykorzystanie grawitacji gwarantuje bardzo wydajny przepływ wody i małe wymagania pomp. Parametry takie jak temperatura, pH, redoks i zasolenie wody są stale monitorowane.



Uzdatnianie wody


W celu utrzymania jakości wody system hodowlany wykorzystuje szereg procesów. Po tym, jak woda opuszcza zbiornik hodowlany, poddawana jest najpierw filtracji mechanicznej, a następnie biologicznej i UV, w celu zapewnienia zdrowego środowisko do wzrostu i rozwoju organizmów.

Filtracja mechaniczna – woda spływa grawitacyjnie ze zbiornika hodowlanego rurociągiem do skarpet filtrujących, a następnie przez zlewnię do komory filtra, gdzie jest ustawiony odpieniacz białek. Odpieniacz w usuwa z wody białka oraz inne drobiny z wody, napowietrza silnie wodę. Następnie woda wpływa do komory pośredniej i komory pomp, z której dwie pompy tłoczą wodę do zbiornika z filtrem biologicznym.
W dwóch systemach RAS zastosowano dwie różne metody filtracji biologicznej. W jednym systemie zastosowano złoże zraszane (komora wypełniona bactoballami). W drugim systemie zastosowano złoża fluidyzacyjne. Z komory biologicznej woda spływa grawitacyjnie do komory hodowlanej.
W systemie zachodzi również proces sterylizacji wody poprzez lampę UV oraz generator ozonu.


Kontrola


System kontrolowany jest dzięki urządzeniu Aquarium Computer AT Control, który stanowi kompletny system do monitorowania i kontrolowania parametrów środowiska. Zawiera on kontrolery temperatury, zasolenia, potencjału redox , pH, regulacji poziomu wody, programowalny włącznik czasowy oraz zestaw umożliwiający połączenie z komputerem do programowania oraz monitorowania danych. Wybrany parametr można programować ustalając jego stały poziom lub zmieniając w cyklu dnia i nocy. Pełne programowanie systemu można prowadzić za pomocą kontrolera lub komputera PC.